Větrání – termovize vidí stopy způsobu větrání

Základním hygienickým požadavkem je dostatečné větrání obytného prostředí. Dostatek čerstvého vzduchu je i požadavek podmíňující zdraví uživatelů bytů. Větráním se z bytů odstraňuje nejen vlhký vzduch, ale i další škodliviy. Větráním se do bytů a domů hlavně přivádí kyslík. S novými těsnými okny a nedostatečným větráním se v bytech zvyšuje nejen vlhkost, ale i přítomnost dalších nežádoucích látek.

Terrmosnímek ukazující na otevřené okno ve vnitřním prostředí. Tento způsob větrání je správný, funguje lepší výměna vzduchu, nedochází prochladnutí konstrukce (překladu nad oknem)  pokud okno není otevřené déle jak 10min.

Větráním se z bytů a domů odstraňuje:

– vlhký vzduch, 

– oxid uhličitý, 

– spaliny vzniklé hořením zemního plynu při vaření a pečení na sporáku, 

– další toxické látky z ovzduší.

Prvním varovným signálem ...

Prvním příznakem nedostatečeného větrání v bytě nebo v domě je rosení oken. Někdy se bere, že příčina je ve sklech ale né vždy to musí být pravda. Pro tyto případy používáme termomakeru s příslušenstvím, jako jsou vlhkoměry, teploměry a tím zjistíme co způsobuje rosení oken. Okenní skla jsou většinou chladnější než okolní povrchy, proto na těchto místech kondenzuje vodní pára nejdříve. Tento „varovný signál zpravidla není možné pozorovat v místnostech s trojskly a dokonale tepelně izolovanými okenní skly. Nerosení oken v těchto případech nebo při použití zateplovací fólie na okenní skla neznamená, že je byt dobře odvětrán. Vlhkost ovzduší není odváděna, jen není vidět a vlhkostní problémy se projeví o něco později na jiném místě.